Strona główna/O Nas/Aktualności/Bezpłatna pomoc prawna i bezpłatne poradnictwo (..)

Bezpłatna pomoc prawna i bezpłatne poradnictwo obywatelskie

16 Listopada 2023

Szanowni Państwo,

przypominamy o funkcjonowaniu w Rybniku punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Szczegóły dotyczące możliwości skorzystania z bezpłatnej pomocy dostępne są na miejskiej stronie internatowej w zakładce "Bezpłatna pomoc prawna" oraz w Biuletynie informacji publicznej w zakładce Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna.

Na miejskiej stronie internetowej we wskazanej zakładce internetowej znajdą Państwo również informację o działającym w Rybniku Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, świadczącym bezpłatnie pomoc pokrzywdzonym.

Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami,

Harmonogram

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego funkcjonują według poniższego harmonogramu:

 • Administracja Domów Mieszkalnych nr 2 ul. Patriotów 90, Boguszowice Osiedle, Rybnik - Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej
  • Poniedziałek, wtorek, środa w godz. 09.00-13.00
  • Czwartek w godz. 12.00 - 16.00
  • Piątek w godz. 8.00 - 12.00
 • Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii ul. Bolesława Chrobrego 16, Śródmieście, Rybnik - Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
  • Poniedziałek i piątek w godz. 08.30-12.30
  • Wtorek, środa, czwartek w godz. 14.00-18.00
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ul. 1 Maja 59, Chwałowice, Rybnik - Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
  • Poniedziałek w godz. 13.00 - 17.00
  • Wtorek i czwartek w godz. 9.00 - 13.00
  • Środa w godz. 14.00 - 18.00 - ze specjalizacją: mediacja
  • Piątek w godz. 10.00 - 14.00

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po telefonicznym umówieniu terminu wizyty: nr tel. 32 43 92 239

Komu przysługuje?

Porada przysługuje osobie, która nie jest wstanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z porady mogą skorzystać również przedsiębiorcy tj. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały innych osób.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

 • poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym i przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;
 • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
 • sporządzenie projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sadowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym; 
 • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

 • działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia jej świadomości w zakresie przysługujących uprawnień lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. W szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Z jakiej dziedziny prawa można uzyskać pomoc prawną lub poradnictwo obywatelskie?

 • m.in.: prawo pracy, przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo ubezpieczeń społecznych, prawo rodzinne, prawo podatkowe.

Pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie obejmują również nieodpłatną mediację.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego osoby uprawnione mogą korzystać wielokrotnie, bez względu na adres zamieszkania. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi porad prawnych na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz śledzenia informacji na profilu nieodpłatna pomoc.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Ulotki
pdf 2023-09-21 Ulotka o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 163
Ulotka o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim 4.24MB zobacz

do góry