Strona główna/O Nas/Aktualności/Terminy naborów wniosków w programie „Aktywny (..)

Terminy naborów wniosków w programie „Aktywny Samorząd” 2023

1 Marca 2023

 Informacje ogólne

 Informujemy, że nabór wniosków o dofinansowanie w 2023 roku w zakresie programu „Aktywny samorząd” we wszystkich zadaniach Modułu I i w Module II, będzie odbywał się elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW). 

Termin uruchomienia naborów wniosków o dofinansowanie w zakresie Modułu I:

  • od 1 marca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r.

Terminy uruchomienia naborów wniosków o dofinansowanie Modułu II:

  • od 1 marca 2023 r. do 31 marca 2023 r. (semestr letni 2022/2023)
  • od 1 sierpnia 2023 r. do 10 października 2023 r. (semestr zimowy 2023/2024)

Niezbędne do złożenia wniosku o dofinansowanie poprzez System Obsługi Wsparcia jest:

  • posiadanie adresu poczty elektronicznej,
  • posiadanie profilu zaufanego ePUAP (darmowy) lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego (płatny) - pomocne filmy do ich założenia dostępne są tutaj
  • zarejestrowanie się na Platformie SOW (System Obsługi Wsparcia)  (przy rejestracji podać mail przypisany do profilu zaufanego).

Profil zaufany

„Profil zaufany” - jego założenie nie jest trudne i nie wymaga wypełnienia stosu papierów. Można to zrobić w 5 minut przez Internet. Profil zaufany funkcjonuje w Polsce od kilku lat i zyskuje na popularności gdyż uproszczeniu uległy zasady jego założenia. W dużym skrócie profil zaufany, czyli ePUAP, to tak naprawdę internetowe "ja" każdego użytkownika w sieci potwierdzone urzędowo. Dzięki profilowi zaufanemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w sieci. Jest to przydatne zwłaszcza, kiedy kontaktujemy się przez Internet z danym urzędem w określonej sprawie. Z ePUAP możemy np. złożyć wniosek o dowód osobisty, zalogować się w urzędzie skarbowym, żeby wypełnić i rozliczyć swój PIT a także złożyć wniosek o dofinansowanie w systemie SOW.


Jak założyć profil zaufany?
Najszybciej i najprościej przez Internet. Wielu Polaków posiada konta internetowe w różnych firmach. Do ich założenia wymagane było podpisanie umowy, a to z kolei było warunkowane zweryfikowaniem danych z dowodu osobistego. Zatem konto internetowe w banku czy konto abonenckie sieci komórkowej to taki nieformalny profil zaufany. Trzeba go więc tylko połączyć urzędowo z bazą danych Ministerstwa Cyfryzacji. I taką możliwość ma w Polsce wiele firm wśród których są np. banki: Pekao SA, PKO BP, mBank, Milenium, Santander oraz sieć komórkowa T-Mobile. Posiadając np. konto internetowe w którymś z powyższych banków można aktywować profil zaufany. Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę na koncie i złożyć podanie o profil zaufany. Potem dwie weryfikacje kodem SMS i po pięciu minutach możemy już korzystać w pełni z naszego profilu zaufanego.

Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2023 roku

Wnioski można pobrać tutaj.

do góry