Program "Aktywny Samorząd"
Informacje ogólne
Informujemy, że nabór wniosków o dofinansowanie w 2024 roku w zakresie programu „Aktywny samorząd” we wszystkich zadaniach Modułu I i w Module II, będzie odbywał się elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).
Termin uruchomienia naborów wniosków o dofinansowanie w zakresie Modułu I:
- od 1 marca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r.
Terminy uruchomienia naborów wniosków o dofinansowanie Modułu II:
- od 1 marca 2024 r. do 31 marca 2024 (semestr letni 2023/2024
- od 1 sierpnia 2024 r. do 10 października 2024 r. (semestr zimowy 2024/2025)
Niezbędne do złożenia wniosku o dofinansowanie poprzez System Obsługi Wsparcia jest:
- posiadanie adresu poczty elektronicznej,
- posiadanie profilu zaufanego ePUAP (darmowy) lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego (płatny) - pomocne filmy do ich założenia dostępne są tutaj
- zarejestrowanie się na Platformie SOW (System Obsługi Wsparcia) (przy rejestracji podać mail przypisany do profilu zaufanego).
Wnioski w ramach Modułu I w wersji papierowej będą przyjmowane od 15 kwietnia do 31 sierpnia 2024
Profil zaufany
„Profil zaufany” - jego założenie nie jest trudne i nie wymaga wypełnienia stosu papierów. Można to zrobić w 5 minut przez Internet. Profil zaufany funkcjonuje w Polsce od kilku lat i zyskuje na popularności gdyż uproszczeniu uległy zasady jego założenia. W dużym skrócie profil zaufany, czyli ePUAP, to tak naprawdę internetowe "ja" każdego użytkownika w sieci potwierdzone urzędowo. Dzięki profilowi zaufanemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w sieci. Jest to przydatne zwłaszcza, kiedy kontaktujemy się przez Internet z danym urzędem w określonej sprawie. Z ePUAP możemy np. złożyć wniosek o dowód osobisty, zalogować się w urzędzie skarbowym, żeby wypełnić i rozliczyć swój PIT a także złożyć wniosek o dofinansowanie w systemie SOW.
Jak założyć profil zaufany?
Najszybciej i najprościej przez Internet. Wielu Polaków posiada konta internetowe w różnych firmach. Do ich założenia wymagane było podpisanie umowy, a to z kolei było warunkowane zweryfikowaniem danych z dowodu osobistego. Zatem konto internetowe w banku czy konto abonenckie sieci komórkowej to taki nieformalny profil zaufany. Trzeba go więc tylko połączyć urzędowo z bazą danych Ministerstwa Cyfryzacji. I taką możliwość ma w Polsce wiele firm wśród których są np. banki: Pekao SA, PKO BP, mBank, Milenium, Santander oraz sieć komórkowa T-Mobile. Posiadając np. konto internetowe w którymś z powyższych banków można aktywować profil zaufany. Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę na koncie i złożyć podanie o profil zaufany. Potem dwie weryfikacje kodem SMS i po pięciu minutach możemy już korzystać w pełni z naszego profilu zaufanego.
Cel główny programu
Wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów pomocy w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.
Program w 2023 roku obejmuje następujące formy wsparcia:
- Moduł I - likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym:
- Obszar A - likwidacja bariery transportowej:
- Zadanie 1 i 4: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
- Zadanie 2 i 3: pomoc w uzyskaniu prawa jazdy.
- Obszar B - likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
- Zadanie 1, 3 i 4: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
- Zadanie 2: dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
- Zadanie 5: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego zakupionego w ramach programu.
- Obszar C - likwidacja barier w poruszaniu się:
- Zadanie 1: pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
- Zadanie 2: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- Zadanie 3: pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie,
- Zadanie 4: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie,
- Zadanie 5: pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego.
- Obszar D - pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu, albo pod inną tego typu opieką).
- Obszar A - likwidacja bariery transportowej:
- MODUŁ II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium, a także do osób mających przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.
Wnioski wraz z załącznikami do pobrania poniżej:
Format | Data publikacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
zip | 2024-09-17 |
Wniosek AS MII - 2024
zobacz:
rejestr zmian pliku,
ilość pobrań: 263
|
Wniosek AS MII - 2024 1.97MB | - |